Psychoterapia par
Psychoterapia par w podejściu EFT
Terapia dla par EFT
Psychoterapia Par Skoncentrowana na Emocjach (Emotionally Focused Therapy) jest przebadanym naukowo podejściem terapeutycznym. EFT zostało stworzone przez kanadyjską psychoterapeutkę i badaczkę – dr Susan Johnson. Inspiracją do powstania EFT były m.in. teoria przywiązania Johna Bowlby’ego oraz badania nad relacjami partnerskimi osób dorosłych. Susan Johnson postrzega związek miłosny jako formę przywiązania, w której partnerzy pragną zaspokojenia swojej pierwotnej potrzeby bezpieczeństwa.
W czym pomaga psychoterapia par EFT?
Terapia EFT pomaga parze na różne sposoby – ułatwia rozwiązać aktualny konflikt, poprawia komunikację, jak i wzajemne zrozumienie własnych potrzeb i perspektyw, pomaga odbudować relację i pogłębić emocjonalną komunikację. Podczas terapii EFT uczestnicy uczą się jak zmieniać automatyczne wzorce zachowań, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie pary.
Psychoterapia par EFT – dla kogo?
Pracujemy z parami heteroseksualnymi i homoseksualnymi. Terapia EFT polecana jest nie tylko parom w kryzysie. Terapia może pomóc również osobom, które chciałyby nauczyć się bardziej satysfakcjonującego życia razem.
Pracujemy z parami, które m.in.:
- czują, że ich związek przechodzi kryzys,
- przestały odczuwać satysfakcję z relacji lub mają poczucie “wypalenia” związku,
- chcą odbudować relację po zdradzie,
- przechodzą trudności w nowej sytuacji życiowej (narodziny dziecka, zmiany w życiu zawodowym i itp.),
- chciałyby lepiej się komunikować w związku , wyrażać swoje potrzeby i emocje,
- potrzebują pomocy przy rozstaniu.
Z jakimi problemami możecie zgłosić się na psychoterapię par EFT?
Psychoterapia par w podejściu EFT (Emotionally Focused Therapy) może być pomocna w rozwiązywaniu wielu problemów i wyzwań w związku. Oto niektóre z tematów, które podejmują osoby podejmujące psychoterapię par w podejściu EFT:
- Jak pielęgnować bliskość w związku, nie tracąc własnej autonomii?
- Jak dbać o granice własne oraz granice związku?
- Jak na powrót zaprosić namiętność do relacji po narodzinach dziecka?
- Jak podzielić zadania rodzicielskie i ustalić wspólny front?
- Jak radzić sobie z nastoletnią burzą hormonów dziecka?
- Któreś z partnerów traci kogoś bliskiego, jak być w tym razem i wspierać się?
Wiemy już, że proces naprawiania więzi ma charakter ciągły, jest inspirujący i wynosi emocjonalną więź na całkiem nowy poziom. Sprawia, że jesteśmy pod względem emocjonalnym bardziej dostępni, lepiej reagujemy i mocniej się angażujemy, a to prowadzi do zacieśnienia więzów, stabilność relacji oraz satysfakcji.
Badania i skuteczność terapii EFT dla par
Ponad dwudziestoletnie badania nad EFT potwierdzają wysoką skuteczność tego nurtu. Według International Center for Excellence in Emotionally Focused Therapy (ICEEFT) ponad 90% par po ukończonej terapii EFT zauważa wzrost satysfakcji oraz poprawę jakości życia w relacji. Około 70-75% par osiąga korzystniejsze wyniki w skali mierzącej nasilenie problemów w relacji małżeńskiej. Najnowsze badania rezonansem magnetycznym (fMRI) wykazały pozytywne zmiany w aktywności mózgu u par, które odbyły terapię EFT. Przeprowadzone badania dowodzą, że korzyści z udziału w terapii EFT są długotrwałe.
Susan Johnson mówi, że „EFT nie tylko pomaga leczyć relacje, ale również tworzy relacje, które leczą.”
Przebieg psychoterapii par EFT
Konsultacje dla par
Na konsultację pary zapraszamy oboje partnerów. Pierwsze 2 spotkania mają charakter konsultacyjny – polegają na zebraniu informacji o naturze problemu, wywiadu dotyczącego obu osób i ich funkcjonowania w związku oraz dobraniu adekwatnej formy wsparcia. Po konsultacji, terapeuta proponuje osobom z pary terapię wspólną lub inne formy pracy – np. mediację, terapię indywidualną lub grupową. Spotkania zawsze odbywają się w tej samej konfiguracji, jeśli na spotkaniu nie pojawi się któraś z osób, spotkanie terapeutyczne nie może się odbyć.
Psychoterapia par EFT – rola terapeuty
Rolą terapeuty nie jest występowanie z pozycji arbitra. Terapeuta nie rozstrzyga, kto ma rację, kto zawinił, nie doradza. Pozostaje pomiędzy dwiema osobami, wspierając ich w dotarciu do źródła ich emocjonalnego cierpienia, które utrudnia czerpanie radości z bycia razem. Towarzyszy w tworzeniu wzajemnego porozumienia oraz umacnianiu więzi. We wspólnej pracy dążymy do nabywania umiejętności komunikacji oraz budowania zasobów pary, które w przyszłości zaowocują w postaci samodzielnego radzenia sobie z kryzysami.
Psychoterapia par EFT – koszt i czas trwania sesji
- Terapia EFT co tydzień: 50 minut i kosztuje 280 zł.
- Terapia EFT co dwa tygodnie 75 minut i kosztuje 400zł.