Jeśli jesteście Państwo rodzicami i szukacie drogi do zrozumienia Waszego dziecka oraz chcecie przyjrzeć się sobie w roli rodzica to zapraszamy na konsultacje wychowawcze. Będzie to okazja do omówienia i przyjrzenia się wyzwaniom, z którymi mierzą się wasze dzieci oraz zadaniom, które stoją przed Państwem jako rodzicami. Zastanowimy się, co może stanowić dla Was wsparcie w różnych rodzicielskich sytuacjach, których doświadczacie.

Będziemy wspólnie zastanawiać się, skąd się biorą „trudne zachowania” dzieci i co one mogą sygnalizować. Omawiając konkretne sytuacje z którymi się mierzycie wspólnie poszukamy sposobów jak na nie odpowiadać, by pomóc dziecku radzić sobie w jego emocjonalnym świecie.

Przykładowymi tematami, które możemy wspólnie omawiać to:

  • Wzmacnianie i pomoc w pełnym wykorzystaniu rodzicielskiego potencjału.
  • Wzmocnienie relacji z dzieckiem,
  • Rozwijanie empatii u dziecka i pomoc dzieciom w radzeniu sobie z uczuciami,
  • Nauczenie się zachęcenie dzieci do samodzielności,
  • Poszukanie sposobów jak nie tracić cierpliwości w kontakcie z dziećmi,
  • Zrozumieć punkt widzenia swojego dziecka.
  • Omówienie trudnych sytuacji kryzysowych, które wydarzają się w rodzinie takich jak na przykład rozwód rodziców, choroba, przeżywanie żałoby celem uzyskania wsparcia dla siebie i poszukania sposobów dania wsparcia i zrozumienia dziecku.

Nasze spotkania bazują na pojęciu mentalizacji. Jest to umiejętność bycia świadomym własnych myśli i uczuć i zarazem ciekawości tego jak funkcjonuje umysł naszego dziecka – jak ono widzi, rozumie, odczuwa i  interpretuje otaczający go świat.

Mentalizacja jako sztuka unikania emocjonalnych pułapek.

Symbolem pozytywnego efektu mentalizacji jest umiejętność niełapania się na emocjonalny haczyk. Gdy ryba widzi haczyk i połknie przynętę to walcząc, żeby zostać w wodzie spowoduje, że zarówno ona jak i wędkarz zaczną się ze sobą siłować, woda wokół będą wzburzona i niemożliwe będzie zachowanie spokoju i klarownego, przejrzystego widzenia sytuacji w jakiej się znajduje. Natomiast jeśli ryba opłynie haczyk dookoła, rozejrzy się wokół, da sobie czas i namysł na zorientowanie się co się z nią dzieje, co czuje, co myśli, czego potrzebuje i jaka jest perspektywa osoby, rzucającej haczyk to dzięki temu będzie mogła obrać dobrą dla siebie strategię działania. Jednoczesne zrozumienie sytuacji w której się znajduje i ona i zarzucający haczyk wędkarz daje większe pole manewru i przestrzeń na zminimalizowanie konfliktu i stworzenia przestrzeni dla wzajemnego porozumienia.

Dzięki temu rodzice jeśli będą mogli rozeznać się w świecie wewnętrznym swoim i dziecka to łatwiej będzie im zachować spokój w przepełnionych emocjami sytuacjach, z którymi mierzą się na co dzień.

Rozwijanie świadomości i harmonii w relacjach rodzinnych: Klucz do głębszego porozumienia między rodzicami a dziećmi

Gotowość do refleksji nad tym co się dzieje w nas jak i w dziecku pomaga spokojniej zrozumieć sytuację w której się znajdujemy. Nim złapiemy haczyk, możemy zobaczyć szerszy kontekst w którym jesteśmy razem z dzieckiem.

Dzięki takiej postawie możemy jako rodzice łatwiej porozumieć się z dziećmi, dostrzec klarowniej swoją i ich perspektywę. Uzyskany spokój pomaga minimalizować konflikty, naprawiać relacje i wyjaśniać dotychczasowe nieporozumienia.

Pod wpływem silnego stresu, napięć dnia codziennego każdy może stracić grunt pod nogami i działać pod wpływem emocji. Przeszłe doświadczenia mogą powodować napięcie, które rzutuje na obecne relacje w rodzinie. Konsultacje dla rodziców dają możliwość przyjrzenia się sobie i swoim doświadczeniom. Zobaczenie jak przeszłość wpływa na obecne relacje. Celem spotkań jest pomoc w zachowaniu równowagi w sytuacjach kryzysowych i rozeznanie się swoim i dziecka świecie wewnętrznym, aby móc zredukować lęk, zachować wystarczający spokój i dzięki temu adekwatnie reagować, gdy znowu widzimy haczyk z przynętą.

Jeśli chcieliby Państwo z nami porozmawiać o tym z czym mierzycie się w swoim rodzicielstwie to zapraszamy na konsultacje na żywo w naszym Ośrodku jak i online. Zapraszamy do kontaktu.

Autorka tekstu

Kamila Becker
Kamila Becker

Psychoterapeutka

Certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Integracyjnej Psychoterapii Doświadczeniowej Stowarzyszenia Intra. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie kliniczne pracy z pacjentami. Ukończyła 5-letnie, całościowe szkolenie Psychoterapii Integracyjnej INTRA oraz Zaawansowaną Szkołę Współczesnej Psychoterapii Psychodynamicznej w Laboratorium Psychoedukacji i Pracowni Psychoterapii i Rozwoju Osobistego HUMANI Aktualnie uczestniczy w 3 – letnim szkoleniu Core Training ISTDP prowadzonym przez Instytut ISTDP. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.  

Prowadzi konsultacje wychowawcze dla rodziców.  W konsultacjach i pracy psychoedukacyjnej rodzice wzmacniają swoje kompetencje wychowawcze. Poprzez uczestnictwo w spotkaniach rodzice mogą poszukać przyczyn trudności dziecka, rozwiązań dla aktualnej sytuacji rodzinnej oraz wzmocnić potencjał i samoocenę swojego dziecka.